Rozhovor s doc. Svobodou pro rádio Hey


Přepis rozhovoru:

  • Pane docente, jste nám znám jako špičkový lékař a vědec světového renomé. Jste také příznivcem rockové hudby a našeho rádia HEY, což nás velmi těší pochopitelně. Z tohoto úhlu pohledu se zdá, že Vaše přítomnost v politice by se mohla zdát nepravděpodobná leč opak je pravdou. Co Vás přimělo k rozhodnutí souhlasit vstoupit jako leader jihomoravské kandidátky ZSP na politické kolbiště?

Hlavním motivem pro mě osobně je už neúnosná situace ve vedení zdravotnictví na všech úrovních

– víte, že 6 ze 7 jm lůžkových nemocnic je řízeno medicínskými laiky někdy i s žertovnou kvalifikací (zemědělský inženýr, policista…) vždy ovšem se správnou stranickou průkazkou?

– Když jsem vloni projednával s tehdejším náměstkem MZ prof. Prymulou otázku, zda může být ředitelem nemocnice nelékař, odpověděl, že ano, klidně, pokud má dobrého lékařského náměstka. Posuňme to o kousek dál. Proč by podle této logiky nemohl být primářem chirurgie ekonom nebo instalatér se správnou stranickou knížkou? Může, pokud je na oddělení dobrý zástupce. Pojďme ještě kousek dál. Může právník nebo údržbář se správnou stranickou knížkou být šéfem operačního týmu transplantujícího srdce? Může, proč ne, pokud v týmu jsou další lékaři, kteří to umí.  OPRAVDU TO TAK CHCEME? Pro toto jsme zvonili klíči?

Můžete představit posluchačům kdo jste, tedy míněno hnutí ZSP? Co chcete, pokud tedy uspějete, změnit či předělat?

Jsme poctivě pracující lékaři, učitelé, ekonomové, trenéři a všichni bývalí nebo současní sportovci. Jsme mladý a zdravý politický subjekt, který vznikl na základě nespokojenosti s komunální, krajskou i celostátní politikou. V komunálních volbách 2018 jsme kandidovali na severu a západě Čech a prakticky všude jsme dosáhli dvojciferný výsledek. Jsme součástím koalic a máme starosty, náměstky primátorů atd. Letos chceme i do krajských zastupitelstev a příště nejen do komunální, ale i celostátní politiky, se kterou bychom při dvojciferném výsledku dokázali zamíchat.

Chceme žít zdravý, klidný a úspěšný život.  Chceme, aby naši republiku a zejména zdravotnictví na všech úrovních řídili a vedli zkušení odborníci praxí bez ohledu na stranickou příslušnost. Chceme spojit aktivní občany, společně uspět a začít bourat to, pro co jsme v 1989 klíči nezvonili.

  • Jste špičkový lékař, věděc spolupracující s elitními věděckými kapacitami po celém světě a zároveň jste členem několika významných lékařských klubů či společností v Evropě, Americe i Asii, tedy máte jistě možnost s nadhledem porovnávat řešení současné koronavirové krize jinde s tím, jak je tato zvládána v naší zemi? Jsou naše centrální orgány v organizaci a řešení lepší než jinde ve světě?

Na jaře jsme patřili k těm úspěšnějším, ale teď jsme zase skoro nejhorší na světě. Máme obrovské nárůsty pozitivních případů a utěšujeme se, že ještě nemáme mrtvé, ovšem, neuvědomujeme si, že to s odstupem 2-3 týdnů přijde.

Přístup ministerstva zdravotnictví ke COVIDu je hanebný. Po odchodech Primuly a Maďára ztratili veškerou autoritu, nikdo jim nevěří a boj s COVIDem se řídí podle veřejného mínění. Roušky jsou jasné opatření, i když jejich účinnost je třeba 50%, už bylo prokázáno, že snížením virové zátěže se sníží závažnost nemoci a zejména dojde k sociálnímu distancování. Kdyby neměly význam, proč je tedy už 100 let mají chirurgové na sálech?

Existuje jakýsi COVID semafor, ale nikdo neví, co ukazuje. Stejně jako na semaforu přece musí být jasné, co má dělat laik i odborník, když svítí zelená, oranžová, červená, což absolutně chybí.

Chybí jakákoliv vědeckost a organizovanost, přece musí někdo vědět, kde a kdy se nakazí nejvíc lidí ve velkém městě, v malém městě či na vesnici a podle toho udělat opatření. Příkladem nesmyslu je zavření barů místo ve 2 tak ve 24 hodin – pokud se nakazí v 1, tak se nakazí i ve 23 hod, rizikové provozy se prostě musí zavřít a třeba i za cenu odškodnění, např. podle loňských daňových přiznání.

Trasování nefunguje, přitom není nic jednoduššího – zavést dočasně povinné sledování mobilů. Pseudo-lidské právo, aby nikdo nevěděl, kde jsem byl včera v 15 hodin, musí jít stranou. Koneckonců, víte, že nejvíce kamer sledujících obyvatele na metr čtvereční je v Londýně? Podle mého je třeba urgentně začít např. s chytrou karanténu sledováním mobilů. Izraelci dokonce mají systém, jak to udělat anonymně, který jsme zatím odmítli.

Premiér včera řekl: „Rychlé rozvolnění byla možná chyba. Všichni to ale chtěli“ – v této větě je zachycen celý problém. Ministr zdravotnictví přece musí být odborník s dostatečnou autoritou, který řekne ne! Co bude dělat, až budou všichni chtít hodinky s vodotryskem?

  • S Vaší charakteristikou i to čím se zabýváte delší dobu, tedy řešení vleklých komplikací při řízení českého zdravotnictví. To se dlouhodobě potýká s podfinancováním, nedostatkem peněz na cokoliv a stále opakovaně veřejnost dostává informace jak jsou nemocnice zadlužené, jak nemají na investice. Řídil jste několik nemocnic a vždy, jak jsem si zjistil, se každá z těchto Vámi řízeným nemocnic, patrně nějakým zázrakem, dostala ze své dluhové propasti a za nějaký čas, vždy když jste byl v čele, začala vykazovat ve svém hospodaření černá čísla. Jste čaroděj nebo je to s tím řízením nemocni nějak jinak???

Je to poměrně jednoduché. V čele nemocnice musí být zkušený lékař, který stanoví priority jak v oblasti léčebné, tak i ekonomické – musí tedy z obou pohledů rozhodnout, zda je aktuálně třeba vyměnit CT nebo mamograf nebo přidat peníze do služeb. Samozřejmě musí mít k ruce výborného ekonoma a spolu s ním čerpat veškeré možné dotace – těch je poměrně dost a mnohdy je z nich možné pokrýt velké investice, dále musí umět asertivně jednat s pojišťovnami, zřizovatelem atd. Je to dlouhá mravenčí práce, ale jak vidíte, nic na tom není.

  • V názvu politického hnutí za něž jako leader kandidujete na jižní Moravě, je zdraví o němž jsme si už povídali, dále sport a prosperita. Jste sám sportovcem aktivním nebo z klidu domácího gauče zuřivě fandíte svému týmu či preferovanému sportovci?

V mládí jsem býval, ostatně jako většina představitelů našeho hnutí, vrcholový sportovec – dělal jsem plavání, byl jsem přeborník republiky. Jako doplňkový sport jsem měl alpské lyžování. Obojímu se věnuji stále, teď už se svými vnuky. Dokonce COVID mě zastihl na horách v Itálii, vrátili jsme se týden před vypuknutím epidemie a zavřením hranic.

  • Chcete podpořit děti a mládež a říkáte, že zejména. Máte pocit či přesvědčení, že se pro sport pro děti a mládež udělalo či dělá málo? Čím chcete zvýšit sportovní nabídku dětí a mládeže? Je ve Vašem zájmu aby se u nás rodily olympijští sportovci, nebo jde o to, aby byly děti a mládež vedeny ke zdravějšímu způsobu života obecně, protože přesun z hřišť k počítačům a chytrým telefonům je trend, který můžeme označit za alarmující, co vy na to?

Vím z vlastní zkušenosti, že na rozdíl od našich dob se pro děti a mládež dělá z finančního pohledu jen velmi málo. Trenéři jsou neplacení nadšenci. Sport dětí a mládeže nesmí být jen pro děti bohatých rodičů, a od těch mobilů bychom je dostat opravdu měli. Musíme obnovit průhledné dotace do sportu a rozdělit je 70% pro mládež, 30% dospělé. Zdatnost a odolnost organismu je významným podpůrným faktorem kvality zdraví Když se vrátím ke zdravotnictví, víte že podle Davoského ekonomického fóra dolar investovaný do pohybových aktivit ušetří 4 dolary ve zdravotnictví?

  • Všichni chceme prosperovat, každý z nás se chce mít dobře a někteří ještě lépe, co podle Vás představuje prosperitu společnosti?

Člověk je charakteristický tím, že nikdy není spokojen. I když někdo má 1 miliardu, chce ještě druhou a pak třetí. V tomto evidentně nejde nikdy úplné spokojenosti dosáhnout. Ovšem i miliardář velmi rychle změní pořadí hodnot, když vážně onemocní. Naším cílem tedy je, aby obyvatelé ČR byli ještě zdravější, silnější a úspěšnější.

8)

Jediným důvodem pro vznik současných nesmyslných, nelogických a malých krajů bylo rozparcelovat Moravu, aby neměla žádnou sjednocující platformu pro případné opuštění svazku s Čechy.  Kraje by měly respektovat historické hranice mezi Čechy a Moravou. Měly zůstat v předcházející podobě, jen měl navíc vzniknout kraj středomoravský (Olomoucký), protože moravské kraje byly ve srovnání s českými příliš velké. Dosavadní vedení kraje se chovalo podle přísloví „Kdo nic nedělá, nic nepokazí“, takže všechny problémy z minula takřka beze změny přetrvávají: dálnice na Vídeň, rychlostní silnice na Svitavy, nádraží a dopravní stavby v Brně, fotbalový, hokejový a atletický stadion v Brně a další desítky problémů v kraji. Je jasné, že nic z toho není problém „jen“ kraje. Ale kraj musí ve všech případech mít sjednocující roli a zejména aktivně vyjednávat jak s vládou, tak s jednotlivými městy a obcemi, aby se situace pohnula. Příliš se taky nezlepšuje hospodaření s vodou. Nejméně stejně důležité jako propagované zadržování vody je ovšem její recyklace. Víte, že 80-90% vody lze recyklovat zpět na pitnou vodu s nevelkými náklady? Zužitkování dešťové vody lze rychle zavést do praxe.  V nových zástavbách je třeba hospodařit s šedou vodou.  Celkově musíme změnit přístup k vodě a zacházet s ní jako se strategickou surovinou.

Další články

Other posts