Ostatní programové priority jsou zahrnuty v celorepublikovém programu, který naleznete na webu zdravisportprosperita.cz .
Zdravotnictví
Garantem doc.MUDr. Petr Svoboda, CSc., FRCS(T)
Několik smutných pravd o našem zdravotnictví
Je vedeno na všech úrovních laiky
Je nedostatečně financováno (ve srovnání se západní Evropou)
Je nespravedlivě a chaoticky financováno (každá nemocnice má za stejný výkon jiný příjem)
Nejsou ujasněné vztahy mezi nemocnicemi
Zmatené vzdělávání ve zdravotnictví
Kdyby neměl COVID 19 tragické následky, byl by přístup MZ k této pandemii směšný
Krize kolem COVID 19 teprve začne. Ministr už to (po předchozích fiaskách) řídit nechce, bude jen podepisovat. K čemu tam tedy je? Kdo to bude řídit? Ministr musí být zkušený lékař.
Nemoc se nesmí bagatelizovat, podle USA studie 37% mladých zdravých vysokoškolských sportovců má po nemoci poškozené srdce, další výzkumy probíhají. Je třeba přijmout racionální opatření a ty potom nekompromisně vynucovat.
Pokud selže trasování, je třeba zavést sledování jiným způsobem, např. podle mobilů.
Může být primářem chirurgie instalatér? Podle ministerstva zdravotnictví ano (s trochou nadsázky)
Když jsem projednával s tehdejším náměstkem MZ prof. Prymulou otázku, zda může být ředitelem nemocnice nelékař, odpověděl, že ano, klidně, pokud má dobrého lékařského náměstka.
Posuňme to o kousek dál. Proč by podle této logiky nemohl být primářem chirurgie ekonom nebo instalatér se správnou stranickou knížkou? Může, pokud je na oddělení dobrý zástupce.
Pojďme ještě kousek dál. Může právník nebo údržbář se správnou stranickou knížkou být šéfem operačního týmu transplantujícího srdce? Může, proč ne, pokud v týmu jsou další lékaři, kteří to umí.
OPRAVDU TO TAK CHCEME?
Víte, že 6 ze 7 jihomoravských krajských nemocnic je řízeno laiky, někdy i s žertovnou kvalifikací (zemědělský inženýr, policista…) vždy ovšem se správnou stranickou průkazkou.
Nikde jinde (školství, policie, justice…) není možné, aby organizaci, krajský odbor, ministerstvo řídil člověk z jiného oboru. Jak je možné, že to ve zdravotnictví tolerujeme?
Na všech úrovních vedení musí být schopní lékaři s více než 10 lety praxe a II. atestací, zcela bez ohledu na stranickou příslušnost.
Pitná voda nad zlato
Pitná voda je po vzduchu druhá nejdůležitější věc pro život
Na blízkém východě je pitná voda dražší než ropa. Pokud něco neuděláme, můžeme se k tomuto stavu přiblížit rychleji, než se zdá.
Dlouhodobě nižší srážky a vyšší teploty vedou k tomu, že vody ubývá a kvalita povrchových a podpovrchových vod se rapidně zhoršuje. Voda ve studních je znečištěna nejen biologicky, tedy fekáliemi, ale i pesticidy, léky či mikroplasty.
Zadržování vody je věc centrální vlády, která by měla stavět přehrady či poldry. Soukromí vlastníci polností a lesů by se zase měli vrátit k původnímu způsobu hospodaření, které výrazně lépe zadržovalo vodu, ale asi to z ekonomických důvodů bez nějaké dotační stimulace neudělají. Pozice kraje je v obou těchto případech málo významná.
Řešení, které se nabízí, jsou úpravny povrchových zdrojů jako jsou řeky, potoky, rybníky, ale i zachycená dešťová voda. Nejméně stejný význam jako zadržování vody má její recyklace, kterou lze šetřit zdroje podzemních a povrchových vod. 60-90% vody se totiž dá recyklovat, ať již se jedná o bazénové vody, prádelenské, popřípadě vodu dešťovou a šedou v nových zástavbách.
V dnešní době už není problém získat kvalitní pitnou vodu úpravou z dešťové vody, řeky, potoku, ale i staré hygienicky nevyhovující studny, a zajistit si tím soběstačnost. Zařízení na úpravu vody se vyrábí na míru na základě rozboru místní vody, zahrnuje však i dálkový dohled kvality a množství upravované vody a lze tak reagovat na neočekávané situace. Takové řešení je vhodné pro menší obce, chatové osady, penziony, hotely, nemocnice, ale i firmy a větší developerské celky. Obzvláště výhodné je to pro veřejná koupaliště a lázně, kde není třeba recyklovanou vodu na rozdíl od vody z vodovodu zahřívat, čímž provozovatel ušetří finance i životní prostředí.
Cena zařízení k recyklaci vody a její úpravě na vodu pitnou se pohybuje do 200 000 Kč u zařízení s výkonem 500 l/hod. Vezmeme-li v úvahu, že se tím vyřeší problém v lokalitách, kde dnes pitná voda není vůbec a že se dá postavit zařízení na míru pro několik domů, chat, sportovních areálů, tak to určitě je alternativní řešení.
Navíc musíme počítat s tím, že se pitná, ale i odpadní voda bude dále zdražovat a sucho, které trvá už skoro deset let, bude situaci jen zhoršovat. Takové řešení lze vybudovat i pomocí tzv. EPC kontraktu, tedy, že klient nehradí počáteční investiční náklady, ale splácí je ze vzniklé úspory, podle skutečně odebraného množství pitné vody.
Celkově musíme změnit přístup k vodě a zacházet s ní jako se strategickou surovinou.
Bezpečnost občanů, netolerance nepřizpůsobivých
Garantem Mgr. Petr Ptáček
Vysokoškolský pedagog, právník
Lídr kandidátky hnutí v Chebu
Jsme poctivě pracující občané, kteří dodržují zákony a pravidla.
Dodržování zákonů a pravidel všemi občany považujeme za základ pocitu bezpečí, který vnímáme po péči o zdraví jako jeden ze základních pilířů klidného a spokojeného života.
Zajištění bezpečnosti občanů považujeme i za základní povinnost státu vůči svým občanům.
Český stát řeší akceptovatelně situaci s osobami zásadně porušujícími zákony a pravidla.
Český stát ale zásadně selhává ve vymáhání práva u nepřizpůsobivých, které dokonce v řadě případů zvýhodňuje a podporuje a umožňuje jim nedodržovat normy slušného občanského soužití.
S přístupem státu k nepřizpůsobivým zásadně nesouhlasíme a chceme stav napravit.
Situace s nepřizpůsobivými je legislativně neřešitelným problémem pro obce, města a kraje. Základ problému musí nastavit stát. Stát musí vytvořit odvážnou a efektivní koncepci.
Cíl koncepce řešení problematiky nepřizpůsobivých:
Okamžitě přijmout legislativní kroky vedoucí k vytvoření silného tlaku na všechny, kteří nedodržují pravidla a normy slušného občanského soužití.
Okamžitě poskytnout z úrovně státu, krajům, městům a obcím takovou legislativu, která dokáže v místních podmínkách řešit konkrétní pochybení nepřizpůsobivých.
Konkrétní návrh opatření pro vládu ČR
Opatření, která ochrání na životě a majetku obyvatele ČR, kteří dodržují zákony, pracují a z jejichž daní je financován zdravotní a sociální systém
Zavedení sady nových zákonů, které budou tvrdě a transparentně snižovat kriminalitu (návrh sady principů efektivních zákonů máme připraven)
Ukončení jakéhokoliv zvýhodňování všech skupin nedodržující pravidla na úkor ostatního obyvatelstva
Zásadně změnit parametry vyplácení sociálních dávek a podpory v hmotné nouzi, které dnes umožňují celoživotní bezpracný parazitní styl života některým nepřizpůsobivým na úkor majority
K okamžitému zrušení veškeré státní podpory některým tzv. „neziskovým“ organizacím, které si ze zvýhodňování nepřizpůsobivých občanů udělaly skvělý byznys
Okamžité zastavení vyplácení veškerých dávek osobám, které jak-koli nesplňují podmínky pro vyplácení dávek
Významně zvýšit kontrolu všech vyplácených dávek
Vzdělání a vzdělávání občanů
Garantem Mgr. Richard Matiašek
člen Rady města Ústí nad Labem
pedagog, fotograf
Systém vzdělání a vzdělávání v České republice nemá aktuálně kvalitu a nemá finance.
Systém vzdělání je dlouhodobě zanedbávanou oblastí naší společnosti. Politické strany před volbami deklarují vzdělání jako NÁRODNÍ PRIORITU. Po volbách přechází „priorita“ na druhou kolej a ministrem školství se stává neschopná figurka….
V našem hnutí máme odbornost pro okamžitou změnu systému školství a vzdělávání.
Změny zahájíme těmito základními kroky:
Okamžitě navýšíme finanční prostředky učitelům.
Učitelé jsou dlouhodobě podfinancováni.
Učitelé mají nejmenší průměrný plat ze všech VŠ vzdělaných lidí.
Výši platů pedagogů nastavíme na 130% průměrného platu.
Bez kvalitně zaplacených pedagogů nebude systém vzdělávání NIKDY FUNGOVAT.
Okamžitě změníme systém výuky v českých školách
Zastavíme biflování telefonních seznamů
Budeme vzdělávat podle moderních trendů
Kvalita vzdělání je v současném světě rozhodujícím ukazatelem ÚSPĚŠNOSTI. Chceme-li být úspěšní, musíme změnit systém vzdělávání.
Systém vzdělání musí být moderní. Učitelé musí být dobře zaplaceni
Zdravý životní styl
Garantem Sabina Langrová
Specialistka v tématice zdravého životního stylu
WHO definuje zdraví jako stav tělesné, duševní a sociální pohody.
Zdravý životní styl vede každého člověka ke stavu tělesné duševní a sociální pohody
Naším politickým cílem je
Přesvědčit maximální počet lidí, že aktivní komplexní péče o zdraví je nejlepším rozhodnutím každého člověka
Přesvědčit maximální počet lidí, že pečovat komplexně o své zdraví stojí za to.
Přesvědčit maximální počet lidí, péčí o zdraví významně zlepší mnoho parametrů života každého člověka
Naší cílem a snahou je popsat jednoduchým způsobem základní principy zdravého životního stylu a názorně ukázat, že komplexní aktivní péče o své zdraví je správné rozhodnutí a že stojí za to, se o své zdraví starat.
Základní stavební kameny našeho programu péče o zdraví – zdravý životní styl
Péče o vlastní tělo
Správná výživa
Správná strava
Pravidelná pohybová aktivita
Dostatečný odpočinek
Zvládání stresových situací
V rovině emocionální
Pozitivní vnímání sama sebe
Otevřenost vlastní kreativitě
Vnitřní klid
V rovině péče o mysl
Smát se, intenzivně prožívat štěstí
Dávat ostatním radost, štěstí
Umět odpouštět
Zdravý životní styl je základem spokojeného a klidného života. Na našich webových stránkách se budeme ve spojení s odborníky tématu věnovat a budeme informovat o novinkách a inovacích v tématu.
Zdravé životní prostředí, ochrana vody
Garantem Ing. arch. Zdeněk Šťastný
architekt
odborník na životní prostředí
Zdravé životní prostředí je základní podmínkou zdravého života. Péči o zdravé životní prostředí vnímáme jako jednu z našich priorit, ale odmítáme demagogická, vědecky nepodložená řešení ekologických aktivistů a nátlakových ekologických skupin.
Za současné nejvýznamnější téma péče o životní prostředí považujeme zvládnutí oteplování planety, které má z pohledu Země jako planety prokazatelně cyklický charakter a opakuje se v historii země již počtvrté.
Zastáváme vědecky ověřený fakt, že v dobách meziledových nebyl na pólech led. K tomuto stavu zřejmě planeta Země směřuje, cyklicky směřuje.
Pokud tyto cykly nikdo nezastavil v minulých tisíciletích, asi trend oteplení nezastaví ani současní eko-aktivisté.
Sucho a nedostatek vody se postupně stává v našich zeměpisných šířkách skutečností a bude skutečností a součástí našeho života.
Chceme se na sucho aktivně připravovat, chceme realizovat a převzít osvědčené a funkční zkušenosti ze zemí, ve kterých je sucho a nedostatek vody součástí každodenního života (Izrael, USA, Emiráty, apod.)
Zadržování vody je věcí centrálních orgánů (přehrady) a/nebo soukromých subjektů – role kraje je v tomto malá.
Nejméně stejně důležitá je ovšem recyklace vody. Víte, že 80-90% vody lze recyklovat zpět na pitnou vodu s nevelkými náklady?
Zužitkování dešťové vody lze rychle zavést do praxe.
V nových zástavbách je třeba hospodařit s šedou vodou.
Celkově musíme změnit přístup k vodě a zacházet s ní jako se strategickou surovinou.
Řada dalších zemí, mimo výše uvedených, řeší situaci s nedostatkem vody dlouhodobě a úspěšně. Řada států vytvořila funkční systémy péči o vodu, které umožňují život téměř v poušti.
Na úrovni České republiky chceme vybrat to nejlepší a nejosvědčenější z boje se suchem z naší historie a propojit s nejúspěšnějšími postupy ze světa.
A zdůrazňujeme. Všechny úspěšné systémy boje se suchem byly vytvořeny v zemích, které se naučily se suchem žít. Jejich modely péče o vodu byly vytvořeny bez eko-aktivistů a eko-lobbistů.
Doprava, stavba silnic
V JMK se od vstupu do EU v roce 2004 nepostavil ANI JEDEN KILOMETR dálnice
Rozšíření D1 kolem Brna na 3 pruhy má prodlení nejméně 10 let
Dostavba jižní části velkého městského okruhu (a dalších taktéž)
Katastrofální situace
V plánování staveb mezi městem, krajem a ŘSD (např. nyní paralyzovaný jih Brna, kde zavřena Bohunická, Modřice, nájezd na D1, průjezd je pouze JEDEN, a to na Dornychu
Ve smluvních podmínkách dodavatelů staveb – doba, kvalita, podmínky na stavbě / technika staveb, nedostatek strojů, prodleva dokončení (stavbu Dornych provádí firma, která má na stavbě pouze jeden max. dva bagry, 3 roky neskutečného chaosu, v 16:00 hod. nikdo nepracuje, jedna z nejfrekventovanějších tepen svedena do jednoho pruhu po dobu 3 let. Prováděcí firma městu oznámí, že po dobu 30 měsíců se bude jezdit jedním pruhem.
V postupech prací při rekonstrukcích ulic, kdy firma A vykope centrem ulice příkop pro vedení kanalizace, poté zasypou, firma B to celé vykope znovu, položí nový řád vody, opět zasype, následně přijde firma C, ta opět vykope a zasype přívody kanalizace. Potom rekonstrukce ulice Lužánecká trvá rok.
Jak je možné že firma, která si dovolila na D47 dát do podloží odpad ze skládky, je vidět na každé nové stavbě dálnic či silnic.
Katastrofální je i kvalita již nově opravených úseků D1, kvalita se nedá rovnat s ostatními státy.
Neuvážené projektování a následná realizace rekonstrukcí ulic.
Na Grohové se zjistí, že projektované kolmé stání je špatně řešeno, nelze z něj vyjíždět a je třeba jej předělat. Na Veveří je místo chodníku asfaltová třída s parkováním tak, že nelze projet ani s kočárkem.
Dynamizace řízení dopravy na křižovatkách dle denní doby a dnů v týdnu.
Např. proč v pátek odpoledne není delší zelená směrem od Vaňkovky na výpadovku na Vídeň, když v opačném směru nikdo do Brna nejede.
Zeleň – snižování zeleně při rekonstrukcích ulic, místo rapidního nárůstu jen beton a kostky
Zachování programu zelených střech, rapidně zjednodušená podpora retenčních nádrží
Podpora sportu zejména mládeže, ale i městské sportoviště, ideálně mistrovský stadion na hokej na BVV, ideální poloha směrem k D1, příjezd po okruhu ze všech směrů, vč. MHD.
Max. Rozšíření cyklostezky Přehrada až Modřice
Privatizace obecních bytů ve městě Brně
Podpora Smart technologií v Brně v rozsahu který má smysl, např. chytré navedení na parkovací místa v Brně, dynamické řízení dopravy, technologie k minimální nutnosti návštěvy úřadů.
Městská policie by se měla zaměřit na prevenci, hlídkovat v ulicích, pokuty za parkování důsledně vymáhat
Sport, prostředek k upevnění zdraví
Garantem Mgr. Zdeněk Kubec
Musíme obnovit průhledné dotace do sportu.
Sport dětí a mládeže nesmí být jen pro děti bohatých rodičů
Navrhujeme dotace rozdělit tak, že 70% podpoří mládež, 30% dospělé.
Chceme přimět k pravidelným pohybovým aktivitám děti i dospělé.
Zdatnost a odolnost organismu je významným podpůrným faktorem kvality zdraví.
Dolar investovaný do pohybových aktivit ušetří 4 dolary ve zdravotnictví (Davoské ekonomické fórum)
Podpora handicapovaných
Garantem Roman Musil
pětinásobný paralympijský vítěz, mnohonásobný medailista MS, ME
vlajkonoš paralympiáda Athény
odborník na život, podporu a začleňování handicapovaných
Česká republika deklaruje ve všech vládních a jiných programových dokumentech vstřícnost k handicapovaným a podporu handicapovaných.
Realita je ve většině případů naprosto odlišná. Proklamované programy jsou minimálně ekonomicky naplněny a pro většinu handicapovaných jsou pro složitost tyto programy nedostupné
Handicapovaní spoluobčané jsou skupinou obyvatel, která většinou není schopna se odpovídajícím způsobem bránit. Mnohé instituce toho značně zneužívají.
Našim prvním cílem je zapojovat handicapované spoluobčany do běžného, co nejvíce aktivního života, pokud to jejich postižení umožňuje.
Našim druhým cílem je vytvářet pro handicapované spoluobčany podmínky pro zapojování se do běžného života – chráněné dílny, další podmínky pro uplatnění.
Našim třetím cílem je poskytovat handicapovaným důstojné ekonomické podmínky k životu, včetně podpory osob, které se o handicapované spoluobčany starají
Navrhujeme vytvořit jednoduchý, naprosto transparentní model podpory:
Exaktně definovanou celkovou částkou pro podporu handicapovaných spoluobčanů v ČR
Přesně definované oblasti podpory pro skupiny handicapovaných spoluobčanů v závislosti na kvalifikaci postižení
Našim cílem je zapojení všech handicapovaných do běžného, pokud možno co nejvíce plnohodnotného života.
Našim cílem není být nejlepší ve svém oboru na světě. Ale Roman Musil ukázal, že i toto je možné.
Podpora matek samoživitelek
Garantem MUDr. Klára Pohanková
Lékařka, statutární místopředsedkyně hnutí
Masarykova nemocnice v Ústí n/L
Matky samoživitelky jsou tématem, které všichni znají, všichni si umí představit reálné problémy matek samoživitelek, všichni vyjadřují matkám samoživitelkám podporu, ale tím stát a společnost reálně končí s pomocí matkám samoživitelkám.
Matky samoživitelky mají opravdovou oporu jen u několika dobrovolných spolků, které založily většinou právě matky samoživitelky. Ale zde končí podpora jen v radách a odkazech.
Navrhujeme zásadní změnu podpory matek samoživitelek v rovině:
Zdrojů ekonomické podpory pro matky samoživitelky
Vymahatelnosti podpory pro matky samoživitelky
1. Zdroje podpory.
Matka samoživitelka je jednoduše a přesně definovatelný subjekt pečující o nezletilé dítě, děti, bez ekonomické spoluúčasti partnera, otce dítěte.
Navrhujeme přesně definovanou pomoc státu pro matky samoživitelky závislou na počtu dětí v péči matky samoživitelky.
Zdroje finanční podpory pro maty samoživitelky
z lukrativních podpor státu osobám, které nepracují, nepracovaly a pracovat nikdy nebudou
z lukrativních podpor státu tzv. neziskových organizací, které mají svůj předmět činnosti založen na tzv. podpoře těch, co nepracují a pracovat nebudou
matky samoživitelky musí být pro stát významně větší prioritou než osoby, které nepracují
2. Vymahatelnosti podpory pro matky samoživitelky
Stát musí poskytnout matce samoživitelce OKAMŽITOU podporu v okamžiku, kdy zůstane matka sama na péči o nezletilé děti.
Stát musí umět následně vymoci finanční prostředky na osobě, která se má dle platné legislativy na spolufinancování výchovy dětí podílet.
Pokud se nepodaří částku státu vymoci, musí být stát plátcem podpory matce samoživitelce